donavan donavan
  • 02-12-2015
  • Mathematics
contestada

danielle spent $35 on a magazine and some notepads. if the magazine cost $3 and each notepad cost $4 then how many notepads did she buy

Respuesta :

xXPeachXx
xXPeachXx xXPeachXx
  • 02-12-2015
WORK:
$35 - $3 = $32
$32 divided by $4 = 8
ANSWER:
Danielle bought 8 notepads.
Answer Link

Otras preguntas

Which segment shows the cyclist stopping for a drink of water?
Given f(x) = the quantity of 5x plus 1, divided by 2, solve for f−1(8).
Which set of side lengths form a right triangle? 53 m, 48 m, 24 m 8 cm, 17 cm, 14 cm 50 in., 48 in., 14 in. 3 ft, 6 ft, 5 ft Thanks :D
Armando está escribiendo una carta. (jugar, escribir, nadar) nosotros estamos las maletas. (trabajar, descansar, hacer) yo estoy las llaves. (montar, comer, ped
Determine which type of transformation is illustrated in the figure.
Describe how the introduction of a new predator can cause to extinct.
Can someone plssssssssss help me with this maths question. . . Prove that the recurring decimal 0.15
I need helllllllllllllp!
How does price affect the quantity of something suppliers or sellers are willing to sell?
If f(x) = 4 – x2 and g(x) = 6x, which expression is equivalent to (g – f)(3)? A) 6 – 3 – (4 + 3)2 B) 6 – 3 – (4 – 32) C) 6(3) – 4 + 32 D) 6(3) – 4 – 32