daramarie daramarie
  • 03-12-2015
  • Mathematics
contestada

what is the unit rate of a 24 ounce box of cornflakes that costs $4.59

Respuesta :

VenusRetrograde
VenusRetrograde VenusRetrograde
  • 03-12-2015
Answer=19.125 cent per ounce
$4.59 24 oz


4.59/24=0.19125 dollars per ounce or 19.125 cent per ounce
Answer Link

Otras preguntas

If 6x −3 = −5x +7, then x =? Can someone explain this one?
Identify the like terms. 9x, 10y, –9y,  10   A. 9x and 10
What are the positive and negative aspects of a zoo or safari park?
A patient needs to receive 35 mg of amoxicillin orally. The drug is available in a strength of 100 mg/tsp, How many tsp of the drug must the patient swallow to
For f(x)=3x+4, find f(2) and find x such that f(x)=17
how long is 63 months in years?
During an investigation, a student determines that a copper sample has a density of 8.10g/mL. What is the student's percent error if the a ccepted density for c
Michelle has $12.30 in her purse in 1 cent 5 cent and 25 cent coins. if she has an equal number of each coin type how many coins does Michelle have in her purse
How did professors feelings about black well as a student change over time?
What is/was the American dream? I need at least 10 bullet points about what the American dream was please somebody help me