grawls1010 grawls1010
  • 04-02-2018
  • Mathematics
contestada

Bagels cost $2.40 per dozen. How much will it cost to buy 3.5 dozen of bagles HELP I NEED IT NOW

Respuesta :

mherbe734 mherbe734
  • 04-02-2018
it will cost 8.40 cents
Answer Link
aliciasarak
aliciasarak aliciasarak
  • 04-02-2018
Easy, you must multiply  3.50  by 2.40 to get a product of $8.40 for three and a half dozen!!  All of this is because $2.40 for 12 bagles so first you multiply  2.40 by 3.00 to get 7.2 then you must multiply 0.5 by 2.40 to get 1.2 then add that to your previous answer to then get a final answer of $8.40!!
Answer Link

Otras preguntas

how do you divide 3.4 divided by 12.92
Population density is the number of people per unit of area. What is the population density of a state that has 1627260 people in 1490 square miles? Round to th
Write an equation yo model each situation then solve ! A stack of 12 bricks is 27 in. High. What is the height of each brick
What was the goal of the Americanization movement?
How do you write 8.59 in word form
What is 3.100 in written form
You purchase a total of 45 shares of stocks from 3 different companies. You purchase twice as many shares of company c stock as you do company a. Company a stoc
how do you compare 1/5 and 0.201
In an examination there are four multiple choice questions with 3 options each, of which one option is the correct answer. In how many ways can a student answer
how do you divide 3.4 divided by 12.92