chinashoaleh
chinashoaleh chinashoaleh
  • 01-03-2018
  • Mathematics
contestada

One brand of cereal sells for $2.89 for 9 ounces. What is the unit
price per pound?
a. $.32
b. $4.29
c. $2.15
d. $5.14

ANSWER IS NOT A

Respuesta :

crankthatemmi
crankthatemmi crankthatemmi
  • 05-03-2018
The answer would be B $4.29
Answer Link

Otras preguntas

Samantha wants to invest her funds and is seeking professional expertise for making investment choices for her. Which investment type has she selected? A. Mutu
The scatter plot shows the relationship between the number of hours spent practicing piano per week and the number of pieces of music the student can play:
Lin has 8 green apples and 2 red apples.If he slices the green apples in eghts, How many apple slices will he have
a pair of dice is rolled 3 times what is the probability of a sum of 5 on the dice will occur at least once
Which of the following statements about the role of ATP in cell metabolism is true? a. The free energy released by ATP hydrolysis has a much more negative ΔG
I need an answer for this question
based on these lines, which of these statements describes Americans' rights?
If frank has 24 pennies 62 nickles 55 dimes 16 quarters and 19 fifty cent pieces how much money does he have
Which of the following reasons best describes why did number of Jim Crowe laws increased in the south in the last decade of the 1800s
-2/9 (-1/3 divied by 3/5)????????????????????????????? please hurry