ineedyouplz ineedyouplz
  • 01-04-2018
  • Mathematics
contestada

it cost $1.25 for a quarter pound of birdseed. what is the unit rate and what does it represent?

Respuesta :

seven89 seven89
  • 01-04-2018
The unit rate would be 1.25 x 4 which is 5 dollars. It represents how much you pay for ONE pound of birdseed because 4, $1.25 servings of a quarter pound is one pound.

Hope this helps!
Answer Link
nilbert
nilbert nilbert
  • 01-04-2018
Hi there!

To find the unit rate, we need to find the amount of money per pound of birdseed.

Since 1.25 dollars is 1/4 a pound of birdseed, we can say that

1.25 × 4 = the cost per pound of birdseed.

1.25 × 4 = 5

So, the answer is 5/1.
This unit rate represents the cost per pyjamas of birdseed.

Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

Which of the following can result in irregularities leading to cancer ?
Standard Song Form for popular hits of the 1920s and 1930s was a. AABA. b. AABB. c. ABBA. d. ABA.
The Tigris and Euphrates Rivers originate in present-day A. Turkey. B. Persia. C. Egypt. D. Iran.
What are some of the risks that people take when their homes or bridges are located in areas with loose soil, or when their homes or bridges are not earthquake-
water and nutrients that are not cycled are stored in a
__________ are intestinal parasites that can live up to 20 years and grow up to 50 feet in length. a. Toxoplasmosis b. Amoebae c. Malaria d. Tape worms
elements of a successful business man/woman
The area of the rug is 4 15/36 The rug is 2 3/4 meters in height How wide is the rug
a center seeking force related to acceleration is
solve the equation 1/4-1/2r=-3/4r