vanessa8y29
vanessa8y29 vanessa8y29
  • 02-04-2018
  • Mathematics
contestada

a 2 gallon bottle of tide costs 32.16 what is the price per quart

Respuesta :

HippoMathMan
HippoMathMan HippoMathMan
  • 02-04-2018
$4.02 is the price, since one gallon is 4 quarts you multiply that by two and get 8. So you divide 32.16 by 8 and get your answer of $4.02
Answer Link

Otras preguntas

Which statement is true of The Federalist Papers? A. The writers were careful to avoid the topic of slavery. B. They were written to gain support for the Const
Rene operates a small cafe. People come from mile around to taste Rene's light, fluffy homemade biscuits. A biscuit recipe that makes 12 biscuits requires two c
Which number line shows the correct placement of ‐200‐200, 7575, and ‐150‐150?
When did the English army open fire on the colonists, leading to the Boston Massacre? o A) before the colonists demanded that they leave Boston o B) after
1. Simplify: (6-√5)(5+√5)
What is the largest marine biome, and how much of Earth’s surface does it cover?
What do you click on to minimize all open windows? the Show Desktop icon the Start menu the system tray the taskbar
If it cost 4 tokens to park for 1 hour how many tokesns will it cost for to park for 22 hours
Plz help with this question
If phi/pii is placed on a shared folder, what must individuals have in order to access the folder?