kieranbrooks13p6k14q kieranbrooks13p6k14q
  • 02-04-2018
  • Mathematics
contestada

In 2012 electricity cost 15p per unit.
A family used 3729 units.

In 2013 electricity cost 17p per unit.
The family used 3506 units.

How much more did the family pay for electricity in 2013

Respuesta :

dannielle
dannielle dannielle
  • 02-04-2018
15*3729=55935 p

17*3506=59602 p

59602-55935=3667 p more than in 2012
Answer Link

Otras preguntas

What is the measure of angle D? 52o 54o 57o 126o
I need help with this
NEED THIS DONE ASAP PLEASE 50 POINTS Read the excerpt below and answer the question. A deserted, waiting, empty street, and the courtroom was packed with people
A 21.82 gram sample of an organic compound containing C, H and O is analyzed by combustion analysis and 21.33 grams of CO2 and 4.366 grams of H2O are produced.
Given that bisects ∠DBC, which statement must be true?m∠ABD = m∠ABCAB ≅ BCB is the midpoint of DC.m∠DBC = 90°
Do you you think that you should believe everything you read in first person?
A pyramid has a square base with sides of length s. The height of the pyramid is equal to of the length of a side on the base. Which formula represents the vol
Paul's unmarried daughter, Candace, lived with him in his home for the entire year. Paul is divorced. He owns his own home and pays all of the costs of upkeep
Len needs $135.75 for a television. How many weeks will it take her to save enough money to buy a television? Equation: t = 25 + 8.25w
Need some help ya plz