hiiiiijjo hiiiiijjo
  • 02-04-2018
  • Mathematics
contestada

If 4 gallons of apple juice cost $15.96, how much would 7 gallons of apple juice cost?

Respuesta :

asiafloren
asiafloren asiafloren
  • 02-04-2018
27.93 should be your answer. 
In order to get this answer I found out the cost of 1 gallon which is 3.99. 15.96/4=3.99 
And then i multipled 3.99 by 7

Answer Link

Otras preguntas

What is the solution set
Rembrandt framed his masterpiece. The painting by itself is a rectangle with length 20cm, space, c, m and width 16cm, space, c, m. The painting and frame togeth
someone please help me. SERIOUS answers only!!!!
Identify Tow effects of the glorious revolution on the English monarchy
Which statement is NOT true? If x = 10, then x2 = 100. x2 = 100 if and only if x = 10 or x = –10. If x2 = 100, then x = 10. If x = –10, then x2
Ronald is changing the shape of his backyard from 100 feet long by 22 feet wide to a square that has the same area. What is the perimeter of the square backyard
Ann drove to the store km north of her house and then drove to the library, which is 5 km south of the store. She drove a total distance of 15 km. What was Ann’
1 3/8 divided by 2 1/2
If a project will take 35 employees 2940 hours to complete how many hours will each employee have to work
[16POINTS!!!!!!] SOMEONE HELP