hiiiiijjo hiiiiijjo
  • 03-04-2018
  • Mathematics
contestada

lindsey earn $70 for working 5 hours. how much does she earn for working 12 lawns?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-04-2018
$70 for 5 hours = 70/5 for 1 hour.

70 / 5 = 14

That means $14 for 1 hour.

To find how much for 12 hours, multiply the price of 1 by 12 to get the price of 12 hours.

1 hour = $14
12 hours = 14 * 12

14 * 12 = 168.

That means the price of working for 12 hours is $168.

Hope this helped☺☺
Answer Link

Otras preguntas

who decided the election of 1800 and why ?
What is the Difference between Research and Investigation???
how do I solve (3+i)(3-i)
find the area of a triangle given that c=40m b=20m a=48°
Bethany's dog eats 450 grams of food per day. How many kilograms does the dog eat in a week
what is the negative of -1/3 and why??
What are preventable injuries and unpreventable injuries
what is a similar quote for Romeo and Juliet "my bounty is as boundless as the sea . My love as deep , the more i give to thee , the more i have , for both are
what other areas did the french explorers find
is 10 yards less than 360 inches