korn78r
korn78r korn78r
  • 04-02-2016
  • Mathematics
contestada

Chicken is 3.00 a pound how much is 8 2/3 pounds cost

Respuesta :

JaySL JaySL
  • 04-02-2016
Multiply the cost per pound by the amount of pounds.

3 * 8 2/3

3 * 8 + 3 * 2/3

3 * 8 + 6/3

24+2

26

Thus, 3 * 8 2/3 is 26, so the chicken will cost $26.
Answer Link

Otras preguntas

Passes through (-2,13) and (2,-7); write answer in slope intercept form.
At what point in the writing process can writers engage in​ prewriting? A. only after they have an idea B. anytime they want to develop more ideas C. only befor
You deposit $25,000 into a bank that pays % 4 annual interest compounded monthly. a) What is the account balance after 3 years? b) When will the balance reach
12 What is the solution to this equation? -12x-7 = 53 Record your answer and fill in the bubbles on your answer document. Be sure to use the correct place value
3. Which website did you use to find the image you used in your career presentation? Complete sentences are not necessary. (2.0 points) Needed ASAP
pls help me with this!
Which is the product of 7/9 and 6? A. 1 4/9 B. 3 7/9 C. 4 2/3 D. 7 5/7
19. The product of two consecutive integers is 5 more than three times the larger
Can someone please give me the (Answers) to this? ... please ... I need help….
Select all of the sets of measurements that can form a triangle. 35°, 15, 130° 90°, 3 inches, 7 inches 70°, 70°, 70° 17 inches, 8 inches, 2 inches 5 inches, 6 i