Seudónimo Seudónimo
  • 02-05-2018
  • Mathematics
contestada

20 points! I really need your help here.

20 points I really need your help here class=

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-05-2018
find the volumes  og each  box

Single serving box = 1/2 * 7 *3 * 9 =  94.5  cm^3

Family size = 1/2 * 8 * 3 * 16 = 192 cm^3

Find the cost by unit volume:-  single costs 1.25 /  94.5 = 0.013228 
 family costs 2.5 / 192  0.01302

So the family bar costs less by unit volume  and is the better buy.
Answer Link

Otras preguntas

Someone please help me with this it’s Algebra
What is the perimeter of kite WXYZ?
Which of these is not a nutrient cycle? Water cycle Carbon Cycle Phosphorus Cycle Nitrogen Cycle
A mí me ___________ mucho los libros de la ficción.
50 POINTS + BRAINLIST IF ANSWER IS GOOD Think of a book you've read or a movie you've seen that exhibits this perspective. In what way does it reflect the Ameri
What is cell? How does it work
What is the median number of hours volunteered by the students inthe survey?The median number of hours volunteered is hours.​
The company's net income for the year was $52 and it did not sell or retire any property, plant, and equipment during the year. Cash dividends were $9. The net
Find all possible values of the digits Y, E, A, R if YYYY - EEE + AA - R = 1234, and different letters represent different digits.
The perimeter of a rectangle is 16 inches. The equation that represents the perimeter of the rectangle is 212w 16, where I represents the length of the rectangl