jackandryansis90421 jackandryansis90421
  • 04-05-2018
  • Mathematics
contestada

Using the rate of $8 for every 2 pounds of rice, how much would a 1/2 pound of rice cost

Respuesta :

Skøll1922
Skøll1922 Skøll1922
  • 04-05-2018
2/½=4
8/4=2
It would be 2$
Answer Link
Аноним Аноним
  • 04-05-2018
2 pound = $8

1 pound = $8 ÷ 2 = $4

1/2 pound = $4 ÷ 2 = $2

Answer: $2
Answer Link

Otras preguntas

an ostritch can run at a rate of 50 miles in 60 minuites. how long would it take an ostrich to run 15 mikes
a pizza parlor has 8 different toppings and 3 different cheeses to choose from on the menu. How many pizza combinations are possible if each pizza has 1 topping
Which part of a scientific argument must be supported by valid data
Use the following terms in the same sentence: proton,neutron,and isotope
On her way to visit her parents,jennifer drives 265 miles in 5 hours. What is her average rate of speed in miles per hour?
Feudalism was a political system based on granting land in return for loyalty, military assistance, and other services. true or false
what is the sum of 200 divided 20
Oraciones con asi que
where is crust neither formed or destroyed
what is 31.75 to the nearest tenth