michaelweaver5 michaelweaver5
  • 02-07-2019
  • Mathematics
contestada

Which rate describes a unit price? $0.01 for 12 seconds $0.25 for 5 minutes $1.00 for 4 hours $5.00 for 1 day

Respuesta :

Aishani
Aishani Aishani
  • 02-07-2019

Answer: $5.00 for 1 day

Step-by-step explanation:

Unit price refers to the price of an item in one unit (one), 1 in quantity in particular. $5.00 goes in daily pricing - 1 day. While the others are pricing in multiple units.

Hope it helped!

Answer Link

Otras preguntas

How did the assassination of ferdinand lead to wwi?.
What is the simple interst on $32,000 at 7% interest for 6 months? $13,440 $1,120 $6,720 $2,240
In a controlled experiment, which group receives the placebo?.
The term timbre refers to: Group of answer choices the length of a tone. the pitch of a tone. the color of a tone. the falling of a tree.
2 hours 37 minutes before 3:27 p.m?​
Hey guys! I need a second opinion on my Spanish response. I need to make sure i used proper spelling, grammar, punctuation, and word choice/sentence structure.
-4-(-9)-12 show your work
what do you think is meant by “The hopes and dreams of parents sometimes conflict with the hopes and dreams of children”? Attempt to provide an example.
Selena buys 4 peaches that weigh 1 pound in all. Each peach weighs the same amount. Peaches are on sale for $2.24 per pound.
calculate how many calroies you need to lose weight