mathkidneedshelpwith mathkidneedshelpwith
  • 03-12-2019
  • Mathematics
contestada

Which is the Best Buy?
Whole wheat weighs 16oz and costs $2.24

Pita weighs 20oz and costs $3.60

7-grain weighs 16oz and costs $2.56
Which is the Best Buy?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-12-2019

Answer:whole wheat

Step-by-step explanation:

Its whole wheat because when you divide the cost by the weight whole wheat is the best deal

Answer Link

Otras preguntas

*i have one hour thi is my final exam please answer quick*Having a shared language gave .......................... a great advantage in the struggle to surviveA
A store pays by the ounce to have different types of bracelets made and wants to categorize them by price. Drag each purchase to the category that shows the rat
One segment of DNA that controls one trait is called
.Please Tell Me Write down the forms and uses of present and past simple tenses
it costs $2.48 for a 16 ounce jar of peanut butter and $5.44 for a 40 ounce jar. which jar is the better buy
PLEASE HELP ME WITH THIS QUESTON 19 THE TABLE IS NEXT TO IT
Find the value of x.​
plz help, The graph of y = f(x) is shown below. What are all of the real solutions of f(x) = 0?
Solve. W=2, p=3 ........ 5p-2w
Question 6(Multiple Choice Worth 2 points) (01.03 MC) There is no sound coming from the speakers. What could be the cause of this problem? O The computer case i