xidjdidjdoffon xidjdidjdoffon
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

The total cost C for p pounds of ham if each pound cost $3.55

Write a function rule using C and p as variables.

Respuesta :

kylieespana1328
kylieespana1328 kylieespana1328
  • 02-12-2020

Answer:

If each pound costs $5.46, then

p

pounds can be multiplied to 5.46 to find the costs of different amounts of lithium.

Total cost: C

5.46

p

=

C

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Can you draw a free body diagram of this for me?
2 x 2 (: you can have the points :)
NO LINKS!! Please help me with this horizontal ellipse. Part 3a​
El triángulo rectángulo isosceles PQR, con vértices en P(3, 3), Q(3, 1) y R(x,y), se gira 90° en el sentido contrario al de las manecillas del reloj sobre el or
As opposed to freshwater animals, saltwater animals have a risk of this reaction due to the salt concentration in the water.Question options:Overflow of oxygenL
100 POINTS AND BRAINLIEST FOR CORRECT ANSWER (URGENT!!!) Kara promised to do 5/9 of the job. So far she has done only 3/5 of what she promised to do. Kara has f
In the relationship between number of towers and number of customers proportional? Explain
oranges cost $3.42 for 9 pounds at this rate how much would 12 pounds cost ?
Can anyone help me? A triangle has vertices at A(3,4), B(-3,2), C(-1,-4). Is the triangle a right triangle? Explain.
What position would be the highest in a company's hierarchy? A: director of finance B: finance manager C: accountant D: finance administrative assistant