jjau705 jjau705
  • 03-12-2021
  • Mathematics
contestada

If three candies contain 24 cal how many candies or do you have to eat to consume 960 cal

Respuesta :

easta easta
  • 03-12-2021

Answer:

120 peices of candy

Step-by-step explanation:

24/3

so one peice of candy is 8 cal, then 960/8 equals 120

Answer Link

Otras preguntas

Is it impossible to increase the cost of an item by less than 1%
two trains leave the station at the same time, one heading east and the other west. the eastbound trains travels at 110 miles per hour. the westbound train trav
For 589-nm light, calculate the critical angle for the following materials surrounded by air.(a) fused quartz (n = 1.458)o(b) crown glass (n = 1.52)41.14o(c) po
PLEASE HELP ME! I NEED THIS QUICKLY! Its relating to analog and digital waves
Indicate whether each ecosystem is SALTWATER, FRESHWATER or BOTH.A. Coral reefsB. EstuariesC. Rivers and streamsD. Open oceansE. Lakes and pondsF. Wetlands
PLEASE ANSWER QUICK QUESTION DUE IN 5 MINUTES 12. Jackie is buying buttons for a craft project. She needs 38 buttons to finish the project. The buttons come in
Find the difference of the polynomials given below and classify it in terms of degree and number of terms. 3n^2(n^2+4n-5)-(2n^2-n^4+3)
Write the coordinates of the vertices after a transition 5 units right S= U= T=
oranges cost $3.42 for 9 pounds at this rate how much would 12 pounds cost ?
Evaluate. 4^3 − (3+2^3) ⋅ 1.2 Responses: 1.)70.6 2.)50.8 3.)16.2 4.)1.2 PLEASE HELP!